Uzun Yıllar Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi: Takvim

İstenmeyen gebelikler için en eski ve uzun yıllar kullanılan yöntem takvim yöntemidir. Koruyuculuğu en düşük kontrol yöntemi olarak da bilinir.

Her geçen gün önem kazanan doğum kontrol yöntemleri ile ilgili çokça gelişimler yaşanmıştır. Elbette kadınların cinsel hayatlarını etkilemeyecek şekilde geliştirilen yöntemler ile büyük ölçüde istenmeyen gebeliklerin önlenmesi sağlanmıştır. Peki, takvim yöntemi ile gebeliklerin önlenmesi nasıl sağlanıyor?

%75 Korunma İhtimali

Yapılan araştırmalara göre bu yöntem ile cinsel hayatını şekillendiren kişilerde 100 kişiden 25’i hamile kalmış. Bu sonuca göre kişinin hamilelik riskinden korunma durumu %75 olarak nitelendirilebiliyor. Bu yöntem ile gebelik için en tehlikeli günler hesaplanıyor. Sonrasında o günlerde cinsel ilişkinin önlenmesi sağlanıyor.

Geçmiş dönemlere bakıldığında, kadınlar anatomilerini inceleyerek, genital akıntılarını kontrol ederek dahi gebeliği kontrol altında tutabiliyor. Kesin ve yüksek ihtimalli bir sonuç olmasa da korunmanın bu şekilde gerçekleştiği ilişkiler günümüzde de hala varlığını koruyor. Korunma ihtimali düşük olduğundan, elbette doktorlar tarafından önerilen bir yöntem değil. Geliştirilen diğer yöntemlerin göz önünde bulundurularak, kadınların çok daha garanti şekilde korunmak üzere gebeliği kontrol altında tutmak adına dikkatli olması önerilir.

Takvim Yöntemi ile Korunmak Nasıl Olur?

Peki, kadınlar takvim yöntemini kullanarak gebeliği nasıl önleyecek? Kadının en fertil; yani gebeliğe karşı elverişli olduğu durum yumurtlamanın olduğu gün ve bundan önceki üç gün olarak kabul edilir. Spermler 3 gün boyunca genital kanalda bekleyebilir ve yumurtlama sonrası ilk 12 – 24 saatte döllenmesi gereken yumurta hücresine ulaşarak onu dölleyerek gebeliği başlatabilir.

Kadınlar yumurtalama gününü hesaplamak…

Adetin ilk günü ile sonraki adetin ilk günü arasındaki süre, kadının adet döngüsüdür. Genel olarak 28 günlük bir süreçtir. Adet döngü süresi hesaplandıktan sonra 14 gün çıkarılır ve bu şekilde yumurtlamanın olduğu gün hesaplanabilir.

Örnek Hesaplama;

Adet döngüsü 31 gün olan bir kadın, 31 – 14 = 17 hesabı ile, kadın adetin ilk gününden başlayarak, 17 gün sayar ve 17.günün yumurtlama günü olarak kabul edilir. Bu tarihten 5 gün öncesi ve 2 gün sonrası, kadının hamile kalmaya en elverişli olduğu zamandır.

 

Paylaşın

Views
  7.506

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  1.365

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  482

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  425

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  228

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  227

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  216

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  216

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  205

  Uzun Yıllar Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi: Takvim

  204

  Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalı?