Spermisit nedir ve nasıl kullanılır?

Spermisit, doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spermlerin öldürülmesini sağlar. Toplumda yaygın olarak bilinmese de doğum kontrol için etkili yöntemlerden biridir. Eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebilir. Jel, köpük, fitil, tablet  gibi farklı versiyonları vardır. Spermisit cinsel birliktelikten önce vajina içine uygulanır. Spermin rahim içine ulaşmasını önler. Diğer yöntemlerde olduğu gibi spermisit yönteminde de gebe kalma riski vardır. Sipirmisite rağmen gebe kalma olasılığı %20’dir. Her türünün kullanımı oldukça basittir. Spermisit, köpük şeklinde kullanılıyorsa kullanımdan önce iyice çalkalanmalıdır. Fitil ve tablet şeklinde olanlar parmak yardımıyla kullanılır. Doğum kontrol yöntemi olan spermisit cinsel birliktelikle birlikte bulaşma riski olan hastalıklar üzerinde etkili değildir.

Spermisit Avantajları Nelerdir?

Doğum kontrolü olarak başarılı bir yöntemdir. Cinsel birliktelikten önce uygulandığı için beraberlik anında motivasyonu düşürmez. En etkili sonucu almak için beraberlikten en fazla 1 saat önce uygulanmalıdır. Toksit yan etkileri yoktur. Vajinanın kayganlaşmasını sağlar. Emzirme döneminde kullanımında bir sakınca yoktur. Tek başına kullanılabileceği gibi prezervatif, servikal kap, diyafram gibi diğer doğum kontrol yöntemleriyle birlikte de kullanılabilir.

Spermisitin Dezavantajları Nelerdir?

Yöntem HIV virüsü ve AIDS olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Sıcak havalarda erime riski vardır. İdrar yolu enfeksiyonuna, bölgede kaşıntıya, tahrişe ve yanmaya yol açabilir.

Spermisit Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Spermisit her yaşta kullanım için uygun bir doğum kontrol yöntemidir. Ancak 18 yaş altı ve gebelik planlayan 30 yaş altı kadınlar için tavsiye edilmez. Kimyasallara alerjisi olanlar, rahim ağzında şekil bozukluğu olanlar içinde uygun bir yöntem değildir. Spermisit haftada 3 ya da daha fazla birliktelik yaşayan kişiler tarafından da kullanılmamalıdır.

Spermisit kullanımına başlamadan önce mutlaka kullanım talimatı okunmalıdır. En uygun kullanım zamanı ilişkiden 25 dakika öncedir. Spermisit en fazla 60 dakika etki gösterir. Kullanımı üzerinden 60 dakika geçmişse koruyuculuk etkisini kaybedebileceğinden gebe kalma riski oluşur. Birliktelikten sonra vajina en az 5 saat yıkanmamalıdır. Aksi halde etkisi azalabilir hatta tamamen ortadan kalkabilir.

Spermisit Ne Zaman Başarısız Olur?

Spermisit eğer döl yolunu tamamen kapatmamışsa yani doğru uygulanmamışsa spermisit başarısız bir yöntem olabilir.

 

 

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.384

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.323

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi