Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

Gebelikten korunma yöntemleri arasında yer alan implant nedir? İmplant ile korunma nasıl olur? İmplant nasıl takılır?

İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı veriliyor. Gebelikten korunma yöntemleri kapsamında, kullanılan ve en etkili olduğu söylenen bu yöntem hakkında merak ettikleriniz açıklanıyor. Bu yöntem deri altına implanon yerleştirilmesi ile oluyor. Kadının gebelikten korunmak için tercih edeceği bir yöntem olacak.

İmplant Doğum Kontrol Yöntemi Nasıl Bir Yöntem?

Etki ve güvenlik açısından diğer doğum kontrol yöntemleri ile kıyaslandığında, bu yöntemin çok daha etkili ve güvenli olduğu sonucu çıkıyor. Peki, bu yöntem ile gebelikten nasıl korunulur? Doğum kontrolünü sağlayan bir çubuk, bu alanda uzman olan eğitim almış doktor ya da hemşire ile üst kola yerleştiriliyor. Yaklaşık 4 santim uzunluğunda olan ve 0.2 çapında olan çubuk, basit bir yöntem ile üst kola yerleştirildikten sonra korunma başlıyor.

 • Kadının yumurtalıklarında yumurta hücresinin gelişip atılmasını engelleme özelliğine sahiptir.
 • Rahim ağzında mevcut olan salgı koyulaşır ve spermlerin içeri girmesini engeller.
 • Rahim iç tabakasını inceltir ve gebelik için yerleşimi önler.

İmplant Yönteminde Kontrol Hangi Sıklıkta Olur?

Gebeliği önlemek için tercih edilecek imlpant doğum kontrol yöntemi, 3 yıl boyunca sizi koruyor. Yani 3 yıl süre ile yüksek oranda bir doğum kontrolünün gerçekleşmesi mümkün oluyor. Bunun dışında kullanılması kolay olduğundan tercih edilen bir yöntemdir.

Diğer avantajlar;

Cinsel ilişkiden bağımsız şekilde korunacaksınız. Anne sütünün kalitesinde ya da miktarında bir değişim olmaz. Unutulabilecek, hatırlamanız gereken bir yöntem değildir. Menopoza kadar her yaşta kullanılması önerilir.

İmplant Yönteminde Dezavantajlar Nedir?

Her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de bazı dezavantajlar mevcuttur. Uygulamanın gerçekleşmesinde öncelikle mutlaka profesyonellerin yer alması önemlidir. CYBE’lere karşı bir koruyuculuk söz konusu değildir. İşleme bağlı enfeksiyon riski olabilir. Kullanıcının yöntemi kendi kendine bırakmaktan vazgeçmesi mümkün olmaz. İmplant yöntemi korunma aynı zamanda düzensiz ve uzamış kanamalara sebep olarak, adette düzensizlikte ortaya çıkarabilir. Uygulamanın 1 yıl sonrasında adet tamamen kesilebilir.

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.384

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.323

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi