Gebe Kalma İhtimalini Tamamen Sonlandıran Yöntem: Tüp Ligasyonu

Doğum kontrol yöntemlerinden olan tüp ligasyonu nedir? Tüp ligasyonu nasıl bir koruma sağlar? Merak ettiğiniz soruların yanıt veriliyor.

Evet, doğum kontrol yöntemleri arasında son derece etkili olan bu yöntem ile koruma olabilir. Kadında yumurtayı taşıyan tüpler ameliyat ile bağlanır. Uygulama sonlandıktan sonra, kadının hamile kalma ihtimali kalıcı ve kesin bir şekilde sonlandırılmış olur. Uygulamanın ardından kadınca cinsel isteksizlik, adet döngüsünde bozulma ya da vücut yapısında herhangi bir değişim olması söz konusu değildir. Koruma; yumurtalıktan atılan yumurta hücresi tüplerden geçerek rahime ulaşması ile gerçekleşir.

Tüp Ligasyonu Kimlere Uygulanır?

Çok sayıda doğum kontrol yöntemleri mevcut. Peki, bu yöntemin uygulanması kimler için daha avantajlı? Bakıldığında kalıcı olması, bilinçli ve gönüllülük esasını gerektirir. Kadının sonrasında hamile kalamayacak olmasını göz önünde bulundurarak, tüm koşulları düşünerek talebini sunacak olgunlukta olması önemlidir. Kesinlikle çocuk sahibi olmayı düşünmeyen kişilier tarafından uygulanması gerekiyor. Çocuk sahibi olması sakıncalı olan kişilerin de bu yöntem ile çocuk ihtimaline kesin bir şekilde son vermesi önemli olacaktır.

Tüp Ligasyonu Olumlu – Olumsuz Yönleri Nedir?

Gebeliği önlemek için tercih edilen yöntemlerin hemen hemen hepsinde; olumlu ve olumsuz olmak üzere etkiler var. Bakıldığında bu yöntemin olumlu, olumsuz yönleri neler merak edilecektir.

Tüp ligasyonu olumlu yönleri;

 • Cinsel ilişki sekteye uğramaz,
 • Anne sütüne zararlı etkisi yoktur,
 • Kolay bir ameliyattır,

Yaklaşık %100 oranında gebelikten koruyan bir yöntemdir.

Tüp ligasyonu olumsuz yöntemleri;

 • Kalıcı bir yöntem olduğundan geri dönüşü yoktur,
 • Uygulama ameliyathane ve uzmanlık gerektirir,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyuculuğu yoktur.

Verilen avantajlar ve dezavantajlar düşünülerek tüp ligasyonu ile gebelikten korunmak göz önünde bulundurulabilir. Bu yöntemin akabinde, kişinin hamile kalma ihtimali de sonlandırılmıştır olur.

Tüp Ligasyonu Nasıl Uygulanır?

Danışmanlık hizmetinin akabinde yöntemin uygulanması önemlidir. Bilinçli kararın teşhis edilmesi açısından rıza formu doldurulur. Mutlaka bu formun iki eş tarafından da imzalanması gerekir. Tüp ligasyonu ile korunma bu aşamaların tamamlanmasından sonra, ameliyatla uzman eşliğinde gerçekleşir.

Paylaşın

Views
  18.244

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.324

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi