Etkili Doğum Kontrol Yöntemi: Spiral

Günümüzde doğum kontrol yöntemleri arasında başlıca sıradadır. Etkili bir yöntem olduğundan, doktorlar tarafından önerilmesi de söz konusudur.

Spiral, kadınların korunması demektir. Rahim içi araç olarak da isimlendirilebiliyor. Doğum kontrol yöntemleri arasında tercih ediliyor olmasının nedeni, etkili bir yöntem olması. Yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olmasına rağmen rahim içinin özelliğinin bozulması ile döllenmiş yumurtanın yerleşmesi bu yöntem ile engelleniyor. Cinsel birliktelik sonucu gebelik önlenmiş oluyor.

Spiral ile Korunma Nasıl Olur?

Cinsel birlikteliklerin gebelik ile sonuçlanmaması için uygulanan bir yöntem olan spiral kadınların rahim içi araç olarak nitelenen bu aracın tıbbi kontrol ile rahmine yerleştirilmesi ile oluyor. Korunma bu araç sayesinde gerçekleşiyor.

Peki, spiral nasıl takılıyor?

Antiseptik solisyonlar ile temizlik sağlanarak, yöntemin herhangi bir enfeksiyon problemine yol açmasının önüne geçiliyor. Tıbbi aletlerden yardım alınarak, bu alanda uzman olan doktor tarafından rahim tutularak çekiliyor. Tüm yardımı ile spiral rahim ağzından geçirilerek, rahmin tepesine kadar itilip, içeriye yerleştiriliyor. Tüp içinde bulunan piston ile ileri doğru itilmesi sağlanarak, tüp dışarı alınıp rahip içine yerleştiriliyor. Spiralin ucunda yer alan il, 1 cm kadar rahim dışında kalacak şekilde kesilecektir.

Spiral rahime yerleştirilirken sorun olur mu sorusu da sıkça sorulan sorular arasında. İşlem tamamlandıktan sonra ultrason ile kontrolü yapılacak olduğundan, risk alınmadan işleme son verilecektir. İlk işlemin ardından kontrol 1 ayın sonunda yapılır. Ardından ise her sene 1 kere kontrol edilmesi önerilir.

Spiral Kayması Nasıl Olur?

Yaygın bir yöntem olduğundan, zaman zaman kulağa gelen spiral kayması sorunu da olabilir. Spiralin yerinden oynaması, rahim ağzından kayması spiral kayması olarak açıklanıyor. Bu kaymanın olması durumunda, adet döneminizin dışında da kanama ve lekelenmeler görme ihtimaliniz yüksektir. Gebelik riskinin de artacak olması, yeniden takılması için doktorunuz ile iletişime geçmenizi gerektiriyor. Yerinden oynamış olan spiral, aynı titizlik ve uzmanlık ile çıkarılır ve direkt olarak yeniden spiral takılması sağlanır. Korunma bu yöntem ile olacaktır.

Paylaşın

Views
  18.243

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.324

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi