9 ay önce
9 ay önce

Erken Boşalma Nedir?

Erken boşalma cinsellikte yaşanılan işlev bozukluğu olarak bilinir. Genelde erkeklerde görülen bir problemdir. Erkeklerin yüzde ellisinde bu problem bulunmaktadır. Erkeğin cinsel ilişki sırasında partneri henüz boşalmadan boşalması ile ortaya çıkan bir problem olarak bilinir. Bu durum kadınlarda da görülebilir ancak kadınlar tekrar tekrar orgazm olabildikleri için bu problem onlar için bir sorun teşkil etmez. Erkeklerin boşalmadan sonra tekrar sertleşmeleri için aradan belli bir zaman geçmesi gerektiğinden bu durum erkeklerde daha fazla soruna yol açmaktadır. Erken boşalma cinsel sorunlarda en başta gelen sorunlar arasında yer alır.

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma hayat boyunca süren bir problem olduğu gibi tam olarak nedenleri bilinmemektedir. Erken boşalmanın nedenleri arasında gösterilen genel görüş erkeğin penisinin yapısıyla alakalı olarak duyarlılığın fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Erken boşalma yerleşmiş olabileceği gibi ara ara da görülebilir. Sürekli değişiklik gösteren erken boşalmanın sebebi psikolojik ve duygusal etkenlerden kaynaklanmaktadır.

Erken boşalmanın düşünülen belli başlı nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında çevresel etkenler, stresli zamanlar, kişinin partneriyle yaşadığı sorunlar gibi etkenler erken boşalmaya zemin hazırlar. Bunun yanı sıra guatr hastalığı yüksek tiroit sebebi ile erken boşalmaya yol açabilir. Ayrıca prostat ve prostat sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, idrar yolu iltihapları gibi problemler erken boşalmaya neden olur. Erken boşalmaya neden olan bazı nedenler arasında ise cinsel işlev bozuklukları veya partnerin ilişkide uyum sağlamakta zorlanması gibi etkenler örnek gösterilebilir. Ayrıca diyabet, varikosel ve testosteron hormonu bozuklukları da erken boşalma nedenleri arasında gösterilebilir.

Erken Boşalmanın Tedavisi Nedir?

Erken boşalma tedavi edilebilen bir problemdir. Nedenine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlardan ilki ilaç tedavisidir. Erken boşalmayı önleyici bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçları ilişki gerçekleşmeden birkaç saat önce alınır ve tedavi edici etkisi bulunur. Bunun dışında egzersiz ve spor aktiviteleri erken boşalma oranını ciddi şekilde azaltmaktadır. Yapılan kegel egzersizleriyle kişinin boşalma isteği sırasında kendini kontrol etmesine olanak tanır. Ayrıca erken boşalmanın önüne geçmek adına lokal olarak anestezi uygulayan bazı krem ve jeller kullanılmaktadır. Penisin baş kısmına uygulanan bu jeller kısmen uyuşturma sağlayarak boşalmayı geciktirir. Bunun yanı sıra kişi evli ise eşiyle beraber alacağı terapiler ve farklı cinsel ilişki yöntemleriyle bu sorunun üstesinden gelebilmektedir.

Paylaşın

Views
  7.535

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  1.388

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  485

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  427

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  229

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  227

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  217

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  216

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  205

  Uzun Yıllar Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi: Takvim

  204

  Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalı?