Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

Doğum kontrol yöntemleri içinde erkeklerin korumayı sağladığı yöntemlerdendir. Vasketomi ile kalıcı şekilde gebelik riski önlenmiş olur.

Peki, erkeklerde doğum kontrol yöntemleri kapsamında vasektomi nasıl bir yöntem? Uygulama alanı nasıl? Bakıldığında uygulama açısından son derece basit bir yöntem olarak görülüyor. Kesin bir şekilde çocuk sahibi olmak istemediğine kanaat getirmiş olan erkekler için uygulama avantajlı olabilir. Geri dönüşü yok değildir, ancak geri dönül bu yöntem ile son derece zordur. Bu sebeple mutlaka kişinin partnerinde gebelik istemiyor olması önemlidir.

Vasektomi Nasıl Uygulanıyor?

Erkeklerin sperm hücrelerinin testislerden depoladıkları bölgelere geçişin kalıcı olarak engellenmesi demek olan vasektomi yöntemi, doktor kontrolünde yapılıyor. Çocuk sahibi olmak istemeyen kişinin bu yöntem ile ufak bir kesi sonrası tohum kanallarının bağlanması sağlanır. Ameliyat risksiz ve küçük bir operasyondur.

Lokal Anestezi;

Uygulamanın gerçekleşmesinde lokal anestezi kullanılır. Doğum kontrol yöntemleri arasında olan bu yöntemde, erkeğin hayaları kaplayan derisi tamamen uyuşturulur. Sonrasında ise ufak bir kesi uygulanarak, oradan tohum kanallarının bağlanması sağlanır.

Uygulama Ne Kadar Sürüyor?

Merak edilen sorular arasında gerçekleşecek olan bu operasyonun ne kadar sürdüğü sorusu da var. Bu yöntem toplamda 15 dakika içinde tamamlanıyor. Erkeğin sonrasında üremesini tamamen kısıtlamış olması sağlanıyor.

Vasektomi Koruması Ne Zaman Etkili Oluyor?

Operasyonun gerçekleşmesinden sonra koruma ne zaman başlar? Operasyon tamamlanır ve doktorun önerisi, 3 ay sonrasında bu yöntemin etkili olacağıdır. İşlemin ardından 3 ay boyunca cinsel hayatta ayrıca bir yöntem ile korumanın olması önerilir. 3 ay tamamlandıktan sonra ise kişinin gebelik için herhangi bir koruma yöntemine ayrıca ihtiyaç duyması söz konusu olmaz.

3 ay sonunda sperm tahlili;

Uygulamanın ardından 3 ay geçtikten sonra sperm tahlili yapılacaktır. Tahlillerde herhangi bir sakınca çıkmadığı sürece, kişinin cinsel yaşantısını bu koruma üzerinden gerçekleştirmesi mümkün olacaktır.

Uygulamanın gerçekleşmesi için mutlaka eşlerin onayı gerekiyor. Kadın ve erkeğin onay vermesi ile vasektomi ile korunma mümkün oluyor. Doktorlar tarafından önerilen ise mutlaka danışmanlık hizmetinin alınmasıdır.

Paylaşın

Views
  18.248

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.326

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi