Erkekler İçin En Yaygın Doğum Kontrol Yöntemi: Kondom

Cinsel birleşme sonrasında gebelik ihtimalinin en aza indirilmesi, doğum kontrol yöntemleri ile oluyor. Erkek yönlü korumalardan biri ise kondom.

Doğum kontrol yöntemleri arasında erkekler tarafından en çok tercih edilen yöntem, kondom (prezervatif) kullanılmasıdır. Bu yöntem cinsel ilişki sırasında korumanın kişi tarafından gerçekleştiği bir yöntemdir. Penisin üzerine geçirilen şeffaf ve ince bir malzeme ile spermlerin rahime ulaşması engellenir.

Kondom Nasıl Kullanılır?

İstenmeyen gebelikler için tercih edilen kondom nasıl kullanılır? Cinsel ilişki öncesinde penisi kaplayan prezervatif, korumayı ne derece sağlar? Hiçbir yöntemde olmadığı gibi, bu yöntemde de %100 koruma olduğu söylenemez. Ancak erkeğin kontrollü olması ve prezervatifin kontrol edilerek penisi kaplayacak şekilde kullanılması önemlidir.

Cinsel ilişki sırasında kullanılır…

İstenmeyen gebeliklerde cinsellik öncesinde tercih edilen doğum kontrol yöntemleri var. Fakat bu yöntem, cinsel ilişki sırasında değerlendiriliyor. Erkeğin spermlerinin kadının rahmine ulaşmasını engelleyecek bir yöntemdir.

Kondom ile Korunmanın Avantajları – Dezavantajları

Her doğum kontrol yönteminde avantajlar ve dezavantajlar bir arada yer alıyor. Bakıldığında bazı yöntemlerde kadının korunmasında kadının adet döngüsünün bozulması, bulantı, cinsel isteksizlik gibi problemlerin ortaya çıkması gibi olumsuzluklar var. Kondom kullanmak cinsellik için bu şekilde bir problem ortaya çıkarmıyor. Avantaj olarak gösterilebilir. Ancak bunun dışında kondomun cinsel ilişkiyi sekteye uğratması da bu yöntem ile korunmanın dezavantajları arasında. Ayrıca dezavantajlar arasında erkekler için cinsel ilişkinin daha hissiz bir hal alması yorumu da yapılabilir. İnce ve elastik bir yapı olduğundan, genel anlamda cinsellik sırasında duyulacak hazzın azalması söz konusu değildir.

 • Tercih edilen farklı dokular,
 • Çeşitli kondom boy ve ölçüleri,
 • Kondom çeşitleri

Gibi avantajlar sayılabilir.

Kondom ile Korunmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

En yaygın yöntem olduğundan, bu yönteme dair her geçen gün farklı bilgiler de ortaya atılıyor. Genel olarak kondom ile korunmak kişilerde kondomun kalitesinin tam olması, kalitenin nasıl olduğu gibi sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor. Genel anlamda kondomun kontrol edilerek uygulanması, dikkat edilmesi gerekenler arasında yerini koruyor.

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.384

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.323

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi