En Çok Tercih Edilen Doğum Kontrol Yöntemi: Doğum Kontrol Hapı

En çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında doğum kontrol hapı var. Pek çok kadının tercih ettiği bu yöntemin detayları neler?

Cinsel hayatı aktif olan kişi, gebeliği engellemek istiyorsa doğum kontrol yöntemleri içinden birini tercih etmeli. Genel olarak kadınlar hap ile kullanmayı tercih ediyor. Bazı durumlarda kadınların hap kullanamıyor olması, yan etkilerinin ağır gelmesi gibi sonuçlar ile farklı yöntemlere yönelmek mümkün.

Doğum Kontrol Hapı ile Korunmak

Doğum kontrol hapı ile korunmak isteyen kişiler, eczaneden reçetesiz şekilde hapı alabiliyor. Bunun dışında sağlık ocakları, doğum kontrol hapı temininde yardımcı oluyor. Hap ile korunmak, kadının adet döngüsüne göre gebeliği kontrol altına alması demek.

21 haplık kutular;

Kişinin adet döngüsünün 28 gün olduğu varsayılarak, 21 haplık kutu temin etmesi sağlanıyor. Bazı kadınlarda adet döngüsünün süresi daha çok gün sayısından oluşabilir. Doğum kontrol hapı kullanacak olan kişi 21 gün boyunca hap içer ve ardından hapın tamamlanmasından 3 gün sonra regl olur. 4 gün boyunca gelen adetin sonrasında ise hap yeniden içilir ve bu şekilde 28 gün tamamlanmış olur. Yani 21 tane hap bittikten sonra verdiğiniz 7 günlük aranın ardından hap içmeye devam edeceksiniz.

Doğum Kontrol Hapı Korunma İhtimali

Genel olarak korunma yöntemleri içinde güvenliği olan bir yöntemdir. Kişinin her gün aynı saatte hapı içmesi önerilir. İçmeyi unutması durumunda, içmesi gereken hapı gün içinde belli bir aralık ile alması da önemlidir. Ayrıca kusması durumunda, korunma ihtimali de azalacak olduğundan, bunların kontrolünün yapılması önemlidir. Anti HIV, bitkisel anti depresan ilaçları, primidon, fenitoin gibi ilaçların ve buna benzer farklı ilaçların kullanılması da hap ile gerçekleşen doğum kontrolünün etkisinin azalmasına neden olabilir.

Yan Etkileri;

Kusma, mide bulantısı, sabah ağız kuruluğu, duygu durumunda değişim, cinsel istekte azalma gibi farklı yan etkileri olabilir. Bu etkileri de göz önünde bulundurarak, size uygun olduğundan emin olmanız halinde doğum kontrol yöntemi olarak tercih etmeniz önerilir.

 

Paylaşın

Views
  18.250

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.326

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi