Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrol yöntemleri istenmeyen gebelikleri önlemek, aile planlaması yapmak için kullanılan yöntemlerin tümüdür. Bu alanda kullanılacak birçok yöntem bulunmaktadır. Doğum kontrol yönteminin sağlık ve aile geleceği için pek çok faydası vardır.

Doğum Kontrol Yönteminin Faydaları Nelerdir?

 • Doğumu planlama olanağı tanır.
 • Erken yaşta gebe kalmayı engeller.
 • Ekonomik anlamda aileye katkı sağlar.
 • Evlilik dışı gebeliklerin oluşmasını engeller.
 • Kullanılan bazı doğum kontrol yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıkların önüne geçer.

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum kontrolü denildiği zaman akla çok farklı yöntemler gelir. Geri dönüşü olan ve olmayan yöntemler olarak ikiye ayrılır.

Geri Dönüşü Olan Doğum Kontrol Yöntemleri

Vajinal diyafram: Vajinaya bariyer olarak uygulanır. Sperm öldüren jeller ile birlikte kullanılması önerilir. Aksi halde ilişki sonrasında çıkarılırken istenmeyen gebeliklerin oluşmasına neden olabilir.

Prezervatif: Vajinal diyaframın erkek versiyonudur. Erkek cinsel organına takılır ve gebelikten koruma oranı %90 üzerindedir. Gebelikten korumanın haricinde cinsel yolla bulaşan hastalıkları da önler.

Doğum kontrol hapları: Östrojen ve progesteron içeren hapların her gün düzenli kullanılması gerekir. 21 günlük 21 günlük hap kullanıldıktan sonra 1 hafta ara verilir. 1 hafta sonra adet olmasa da yeni bir kutuya başlanması gerekir. Kadın için kullanımı oldukça kolaydır ve avantajlıdır. Hormon destekli doğum kontrol hapları;

 • Göğüs kanseri öyküsü olanlar
 • Gebelik olasılığı olanlar
 • Kalp ve damar hastaları
 • Karaciğer hastaları
 • Günlük 1 pakete yakın sigara içenler tarafından kullanılmamalıdır.

Spiral: Hormonlu ve hormonsuz olmak üzere iki türü vardır. T şeklindedir ve rahim ağzından içeri yerleştirilir. Genelde bakırlı ve hormonsuz olanlar tercih edilse de adet kanamaları düzensiz olanlar hormonlu spiral tercih edebilir. Yerleştirildikten sonra türüne göre 5-10 yıl arasında koruma sağlar, koruma oranı %99’dur.

Geri Dönüşü Olmayan Doğum Korunma Yöntemleri

Kadınlarda tüp bağlatma: Erkekten gelen spermin yumurtaya ulaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi için tüplerin fonksiyonel olarak çalışması gerekir. Tüplerin cerrahi ile bağlanması gebeliği %99 oranında engellemektedir. Tüpleri bağlatan kadınlarda ileride anne olma şansı yok denecek kadar azdır.

Erkeklerde tüp bağlatma: Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde tüp bağlatma da geri dönüşü olmayan doğum kontrol yöntemlerindendir. Bağlatma işleminin sonrasında doğal yollarla gebe kalma şansı çok düşüktür.

 

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.324

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi