Doğum kontrol spirali nedir?

Spiral, doğum kontrolü olarak dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan ve rahim içi araç olarak da tanımlanan bir yöntemdir. Erkekten gelen spermin canlılığını kaybederek kadının tüplerine geçişini önler. Eğer sperm tüplere geçiş yapsa da tüplerde döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini önler. Spiral T şeklinde ucunda ip olan, plastik bir maddeden üretilir. Plastiğin üzeri bakır tel ile sarılıdır. Spiralin ucunda bulunan ip ile spiralin kontrolü sağlanabilir. Gebelik planlanmaya başlandığında spiral kolaylıkla çıkartılabilir ve doğurganlık özelliği tekrar kazanılabilir.

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada spiral birçok marka altında üretilmektedir. Markaları farklı olsa da spirallerin koruma mekanizmalarında herhangi bir değişiklik yoktur. Ülkemizde T şeklinde olan bakırlı spiraller daha fazla kullanılmaktadır. Bu spirallerin kullanımı 1-5 yıl ile sınırlıdır. Firmaların üretimine göre 3-10 yıl arasında kullanımı olan spiraller de vardır. Spiralde kullanılan bakır oranına göre kullanım yılı değişir. Spiral bakırlı ve hormonlu olmak üzere iki çeşitte üretilir.

Bakırlı spiraller: Doğum kontrolü sağlamak için rahim içine yerleştirilir ve T şeklindedir. Tercihen adet döneminin 3. Gününden sonra yerleştirilse de adet bittikten sonra eğer gebelik şüphesi taşınmıyorsa herhangi bir gün uzman doktor tarafından yerleştirebilir. Vajinal enfeksiyon var olan ya da vajinal kanama problemi olan kadınlar için uygun bir korunma yöntemi değildir. Bakırlı spiraller 1-10 yıl arasında değişir. Yerleştirildikten sonra kontroller yılda bir defa düzenli yapılmalıdır. Spiral takıldıktan sonra kadında ara kanama, kasık ağrısı ya da aşırı kanama gelişebilir. Doğum kontrolü olarak %99 oranında güvenilirliği vardır. Sperm öldürücü etkiye sahip olan bakırlı spirale rağmen döllenme olsa bile döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini imkansız kılar. Doğumsal rahim bozukluğu olanlar, cinsel yolla bulaşıcı bir hastalığa maruz kalanlar için uygun bir korunma yöntemi değildir.

Hormonlu spiral: Öncesinde doğum yapan kadınlar tarafından güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. Rahim içine yerleştirilir ve hafif hormon salgılayarak gebeliği önler. Bakırlı spiral gibi fazlaca tercih edilen bir yöntemdir. T şeklindedir ve yine %99 oranında koruma sağlar. 5 yıl kullanım süresi vardır. Aşırı adet problemi olan kadınlarda adetin azalmasını sağladığı için avantajlı bir yöntemdir. Bu tür durumlarda tedavi içinde tercih edilebilir. Gebelik planlanmaya başladığı zaman hekim tarafından kolaylıkla çıkarılır ve çıkarıldığı andan itibaren doğurganlık özelliği tekrar kazanılır. Hormonlu spiral rahim ağzı salgısını yoğunlaştırarak spermin rahme ulaşmasını önler. Gebelik şüphesi taşıyanlar, vajina enfeksiyonuna sık yakalananlar ve rahim kanseri olanlar için uygun bir yöntem değildir.

 

Paylaşın

Views
  18.254

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.393

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.326

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi