Doğum Kontrol İğnesinin Yan Etkileri

Doğum kontrolü istenmeyen gebeliklere karşı önlem almak için kullanılan yöntemlerdir. İstenmeyen gebelikler için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Doğum kontrolü gebeliğin kalıcı ya da geçici olarak engellenmesi olarak tanımlanabilir. Doğum kontrol iğnesi istenmeyen gebelikleri geçici olarak engellemek için kullanılan bir yöntemdir.

Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?

Östrojen ve progesteron hormonu içeren iğneler, içeriğinde bulunan hormonlar sayesinde adet düzenini etkileyerek yumurtlamayı bozar. Bu sayede gebeliği önler. Hormon içerdikleri için iğnelerin düzenli kullanılmaları gerekir. Ayda ve üç ayda bir tekrarlanabilen doğum kontrol iğnelerinin gebelikten koruma oranı %99’dur. Koruma oranı yüksek olduğu için güvenilir ve uygulaması kolay bir korunma yöntemidir. İğneler aksatıldığında ya da farklı bir sebepten dolayı zamanında uygulanmadığında koruyuculukları hemen kaybolabilir ve sürpriz gebelikler oluşabilir. Doğum kontrol iğnesine ilk defa başlayacak kişilerde adetin beşinci günü uygulanmalıdır.

Doğum Kontrol İğnelerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol iğneleri birçok kadında herhangi bir yan etkiye neden olmazken bazı kadınlarda adet düzeninin bozulması bir takım problemlere yol açabilir. Adet düzensizlikleri, aşırı kanama, sık adet görme ya da adetlerin gecikmesi yaşanabilecek problemler arasındadır. Problem yaşayan kadınlarda iğneler bir yıl kullanıldıktan sonra bu problemlerin büyük oranda azaldığı bilinmektedir.

Doğum kontrol iğneleri bazı kadınlarda göğüs hassasiyeti, sivilcelenme, mide bulantısı gibi şikayetlere de yol açabilir. Yan etkilerin en önemli nedeni ise iğnelerin içeriğinde bulunan hormonların metabolizmayı etkilemesidir.

Doğum Kontrol İğneleri Kimler Tarafından Kullanılamaz?

Doğum kontrol iğneleri mutlaka bir doktor önerisiyle kullanılmalıdır. Göğüs kanseri olanlar ve ailesinde göğüs kanseri geçmişi olanlar doğum kontrol iğnesi kullanmamalıdır. İğnenin içinde bulunan hormon nedeniyle hormon dengesi bozularak göğüs kanserinin nüksetmesine neden olabilir. Gebelik şüphesi olanlar da mutlaka gebelik testi yaptırdıktan sonra uygulatmalıdır. Yeni doğum yapmış ve bebek emziren annelerin de doğum kontrol iğnesine başlamadan önce 6 ay beklemeleri gerekir. Doğum yapmış fakat bebek emzirmeyen anneler ise doğumdan 1 ay sonra doktor kontrolüyle iğneyi yaptırabilir. Sigara içen kişiler, diyabet hastaları, kalp hastaları içinde uygun görülmeyen yöntemlerden biridir.

Paylaşın

Views
  18.718

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.509

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.378

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.787

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  729

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  519

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  435

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  323

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  317

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  315

  Doğum Kontrol Hapı Markaları