Doğum Kontrol Hapını Unutmak

Kadınların istenmeyen gebelik için kullandığı hap, bazen unutulabiliyor. Kadınlar doğum kontrol hapını içmeyi unuttuğunda ne yapacak?

Doğum kontrol hapını içmeyi unutunca ne yapılır?

İşte merak ettiğiniz sorunun yanıtı. Aslında, kişinin doğum kontrol hapını içmeyi ne kadar zaman unuttuğu bu hususta önemlidir. Örneğin kişi her gün akşam dokuzda hap içiyor ve o gün uyandığında hapı içmediğini fark etti. Geceden unutulmuş olan hap o an direkt içilir. Ardından diğer saat dilimine gelene kadar beklenir ve aynı saat ikinci hap içilir. Doğum kontrol hapını unutmak kişinin gebelik ihtimalini arttırmada etkili olabilir. Bu sebeple hapın tüketilmesi, unutulduktan sonra da kontrollü bir şekilde gerçekleşmelidir.

Doğum Kontrol Hapını 1 Gün İçmemek

Unuttuğunuz sürenin önemli olduğu söyleniyor. Peki, kişi bir gün boyunca hapı içmemişse ne olacak? Yani normal koşullarda hapı akşam 9 da içen bir kişi, ertesi gün saat akşam 9 olduğunda, bir gün önce hap içmediğini gördüğünde ne yapacak?

Yapılması gereken tükettiğiniz önceki gün hapın ardından, 12 saat geçtikten sonra bir tane daha içmek. Sonrasında ise diğer 12 saatte diğer hapı içerek, durumu eşitleyeceksiniz. Ardından ise hap tüketiminin normal bir şekilde olmasını sağlayacaksınız.

Doğum kontrol hapı içmek unutulması durumunda, mutlaka diğer hap tüketiminin de kontrollü şeklide gerçekleşmesini sağlayarak olacak. Hapların tamamının doğru ve eksiksiz zaman diliminde içilmesi, istenmeyen gebeliğin ortaya çıkmamasını sağlamak açısından elzemdir.

Doğum Kontrol Hapı İçilmezse Ne Olur?

Çoğu zaman sorulan sorular arasında, hapın tüketilmemesi durumunda hamilelik riski de var? Bu durumda kişinin yapması gereken, doğru ve titiz bir koruma için mutlaka hapı her gün aynı saatte tüketmektir. Çoğu zaman hap içilmediğinde, hap unutulduğunda sonrasında tüketildiğinde gebelik ihtimali çok düşük bir ihtimaldir. Ancak bunu kontrol altında tutarak, doğru zamanda hapı içerek istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı içilmezse ne olur sorusunun yanıtı, 1 gün içmediğiniz hap için gebe kalma ihtimalinizin yüksek oranda artacak olduğunu göstermez. Yine de dikkatli olunmalıdır.

Paylaşın

Views
  17.347

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.090

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.235

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.444

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  683

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  474

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  393

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  306

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  289

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  280

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi