Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

Doğum kontrol hapına ne zaman başlanmalı? Doğum kontrol hapına ne zaman başlandığı önemli mi? Hap nasıl kullanılır?

Elbette gebeliği kontrol altında tutmak için kullanacak olduğunuz bu hap, doğru zaman diliminde başlanarak doğru şekilde kullanılmalı. Bunun için yapmanız gereken doğum kontrol hapına ne zaman başlanmalı sorusuna verilen yanıta göre hareket etmek. Doktor kontrolünde kullanabilir, sonrasında eczaneden reçetesiz şekilde temin edebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapına Başlama Günü

Doğum kontrollerinde dikkat edilen en önemli husus, kişinin adet döngüsünü bozmayacak şekilde hareket etmesi. Mümkün olduğunca doğru zaman diliminde içilerek, doğru bir başlama ve süreç ile gebeliğin kontrol altında tutulması sağlanacaktır. Peki, doğum kontrol hapına başlama günü hangisidir?

Reglin ilk günü; (2. Ya da 3.günü)

İlk kez hapı kullanacak olan kişi, regl olduğu gün bu hapı kullanmaya başlayabilir. Dilerse hapı ikinci gün ya da reglin üçüncü gününde de içmeye başlayabilir. Bu ilk başlangıç olacaktır. İlk kutunun başlangıcı bu şekilde olacaktır.

21 hap içilecek…

Kutuya başladıktan sonra 21 gün boyunca aynı saatte, her gün olmak üzere hapı içeceksiniz. İlk kutu bittiğinde, hap tamamlandıktan hemen sonra regl olacaksınız. Hapın bitiminden 7 gün geçtikten sonra ise direkt olarak ikinci kutuya geçeceksiniz.

Hapın 2.kutusu;

İkinci kutu hapa geçtiğinizde ise doğum kontrol hapı ile korunma başlamış olacak. 21 hap içilecek ve ardından 3 gün geçecek regl olacaksınız. 4 gün daha geçtikten sonra yani toplamda 7 gün hap içmemenizin ardından, 3.kutu hapa geçmeniz önerilir.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Neler?

Doğru bir şekilde kullanıldığında etkili bir doğum kontrol yöntemi olan hap, yan etkiler de ortaya çıkarabiliyor. Kişiden kişiye değişmesi ile birlikte, genel olarak çok sayıda kadından görülen sistit, idrar yolu enfeksiyonu, mide bulantısı olabilir. Özellikle sabahları mide bulantısı, doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda görülebiliyor.

Yan etki sonucu kusma olduğunda ise hapın içilmesinin mutlaka saatine bakılarak, korumanın olması için yeniden doğum kontrol hapı içmek gerekiyor. Dikkat etmelisiniz.

 

Paylaşın

Views
  18.254

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.393

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.326

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi