Doğum Kontrol Hapı Zararlı mıdır?

Doğum kontrol haplarının zaman zaman yasaklandığı, farklı ülkelerde tüketiminin kısıtlandığı gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Peki, bu bilgiler öncülüğünde doğum kontrol hapı zararlı mıdır sorusunun yanıtı nedir? Doğum kontrol hapı kullanmanın kişiye ne gibi etkileri olabilir? Yapılan son araştırmalara göre, haplarda bulunan hormonların en aza indirildiği sonucu çıktı. Bu durumda kişinin vücudunu en az etkileyecek şekilde hapların üretilmesi sağlanıyor. Elbette sürekli olarak kullanılan bir hap olduğundan, kişinin vücudunda olumsuz etkileri olması aşikar.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde gözlemlenen yan etkiler olabilir. Hemen hemen her korunma yönteminde yan etkiler söz konusu. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde de görülen yan etkiler olacak. Bu etkiler her kişide farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda yan etkilerin hiç görülmemesi de söz konusu olabilir.

Cinsel İsteksizlik;

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda cinsel isteksizliğin ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Bu sebeple kadınların kendi hislerini de hap kullanım sırasında kontrol ederek korunma yöntemine devam etmesi ya da alternatif bir yöntem bulması söz konusu olabiliyor.

Mide Bulantısı;

En yayın görülen doğum kontrol hapı yan etkileri arasında gösterilebilir. Genel olarak hapın içilmesinden 24 saat sonrasında mide bulantısı olabiliyor. Kusma olması durumunda ise kişinin hapı ne zaman içtiğine bakarak, 12 saat içinde kusmuş olması durumunda yeniden bir hap içmesi gerektiğini bilmesi önemli. Aksi halde hapın koruma etkisi azalmış olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu;

Hapın kullanılması ile sistit, idrar yolu enfeksiyonu gibi birtakım problemlere ortaya çıkabiliyor. Bunun önüne geçilmesi açısından kadının bu dönemde düzenli ve dengeli şekilde su tüketmesi öneriliyor.

Doğum Kontrol Hapı İçmek

Mutlaka saatinde içilmesi önerilen bu haplar, günlük olarak kullanılıyor. 21 gün boyunca içeceğiniz bu haplarda, mümkün olduğunca aynı saatte içmeye özen göstermeniz önemlidir. Doğum kontrol hapının içilmesinin unutulması durumunda ise belli saat aralıkları ile içilmeyen hapların da tüketilmesi öneriliyor. Doğum kontrol hapı içmeyi unutmak sorununda doktorunuzdan bilgi alabilir, sonradan içebilirsiniz.

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.387

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.324

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi