Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalı?

Kadınların kullanarak gebelik riskini azalttığı doğum kontrol hapı nasıl kullanılmalı? Doğum kontrol hapı ile korunmak nasıl olacak?

İşte doğum kontrol hapına dair merak ettiğiniz soruların yanıtı…

Doğum Kontrol Hapı Kullanmak

İlk olarak kişinin doğum kontrol hapı nasıl kullanılmalı sorusuna verilen yanıta göre hareket etmesi önerilir. Doğru bir kullanım, etkili bir koruma için son derece önemlidir. Hapı nasıl kullanacaksınız? Öncesinde doktor kontrolünün olması, sizin hap kullanmaya herhangi bir sakıncalı duruma sahip olmamanız önemlidir. Bunları doktor tarafından irdelenecektir. Sonrasında ise size uygun olan bir hapın önerilmesi söz konusu olabilir.

Doğum kontrol hapına başlamak;

Doğum kontrol hapına ilk olarak ne zaman başlayacaksınız? Doğum kontrol hapını aldınız ve başlangıcı yapacaksınız. Bunun için regl olduğunuz ilk gün ile 3.gün tercih edilebilir. Hapa yeni başlayacak olan kişi regl olduğu gibi hapı içmeye başlayabilir. İlk gün kullanamadıysa, ikinci ya da üçüncü gün de hapı kullanmaya başlayabilir.

Doğum kontrol kutusunda 21 hap var;

Hapa başladıktan sonra aralıksız bir şekilde her gün bu haplardan bir tane içeceksiniz. İlk kutuda 21 hap tamamlandığında, regl olacaksınız. Hap bittikten ertesi gün regl olmaya başlayabilirsiniz. Peki, ikinci kutuya ne zaman geçeceksiniz?

7 gün ara;

Kutunun bitmesinden sonra 7 günlük bir ara olacak. 7.günün sonunda yeniden hap içmeye başlayabilirsiniz. 2.kutu bittiğinde, 3 gün geçecek ve regl olacaksınız. 7 gün içmemenizin ardından, yeniden hapı içmeye başlayacaksınız.

28 Günlük Döngüye Uygun Korunma

Hap kutuları 28 günlük ya da adet döngüsü 31 gün olanlar için özel şekilde oluşturulur. Genel olarak kadın anatomisi, 28 günlük bir döngüye sahiptir. Bu sebeple 21 gün hap içilir ve 7 günün ardından yeniden ikinci kutuya başlanması sağlanır.

Mutlaka her gün aynı saatte;

Mümkün olduğunca kadınların dikkat etmesi gereken, her gün aynı saatte hap içilmesine dikkat etmesidir. Bunun için hapı kullanmaya başladıktan sonra, gündüz – gece zaman dilimlerinden herhangi birinde içmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanmanız mümkün.

Paylaşın

Views
  18.720

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.510

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.380

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.789

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  729

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  519

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  435

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  323

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  317

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  315

  Doğum Kontrol Hapı Markaları