Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

Doğum kontrol haplarının başlangıcı, adet döneminde oluyor. Peki, doğum kontrol hapı adet olmadan kullanılır mı?

Doğum Kontrol Hapına Başlamak

Doğum kontrol yöntemleri arasında olan doğum kontrol hapı adet olmadan kullanılır mı? Bakıldığında doğum kontrol hapına başlamak, direkt olarak kişinin regl döneminde oluyor. Bu dönemde kullanılması, kadında mevcut olan adet döngüsünün de bozulmadan hapın kullanılması açısından önemli. Peki, doğum kontrol hapına başlanması regl dönemi dışında olur mu? Aslında bu şekilde bir başlangıç yapabilirsiniz. Ancak doktorlar tarafından uygun görülmeyen bir başlangıç olacaktır. Hem vücut döngüsüne yapılan müdahalenin farklı şeklide olması hem de korunma açısından garantinin nasıl olacağı konusunda sorun  yaşanması söz konusu olabiliyor. Bu nedenle mutlaka doğum kontrol hapına doktorların önerdiği şekilde başlamak gerekiyor.

Doğum Kontrol Hapında Doktor Önerisi

Elbette yapılacak olan başlangıcın doktor kontrolünde olması önemlidir. Doktor kontrolünde olmayan doğum kontrol yöntemlerinde ise mutlaka tıbbi anlamda sunulan önerilere göre hareket etmek gerekiyor. Bunu sağladığınızda, herhangi bir sorun yaşamadan hem kontrolü yapmış hem de vücut sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Önerilen başlangıç;

 • Adetin 1.Günü: Çoğu zaman doktorlar tarafından önerilen adetin ilk gününde hapa başlanması. Sonrasında ise direkt olarak 21 tane hap bittiğinde yeniden regl olacak ve bu şekilde artık 21 kere hap içip, 7 kere içmeyerek hapın başlamasını sağlayacaksınız.
 • Adetin 2.Günü: Önerilen doğum kontrol hapı kullanımı için adetin ikinci günü de uygun görülüyor. Bu durumda direkt olarak regl olan kişi, diğer gün hap içmeye başlıyor. Hap bittiğinde regl oluyor ve sonrasında aynı şeklide 21 gün hap içip, ardından 7 gün içmeyecek 28 günlük döngüsünü bu şekilde kontrol etmiş oluyor.
 • Adetin 3.Günü: Adet olan kişinin direkt olarak 3.gününde hap içmeye başlaması da olağan. Bunu da kontrol altında tutarak dilerseniz üçüncü gününden bir başlangıç yapabilirsiniz. Regl olmanızın ardından 7 gün geçtiğinizde ise ikinci kutu hapa başlayacaksınız.

Doğum kontrol hapının ilk kutusu için önerilen başlangıçlar verilmiştir. Tıbbi olarak sorun yaşamayacağınız şekilde hapa başlamanız uygun olacak.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

 • Avatar

  Nermin fincan

  Haziran 2, 2020 - 3:40 pm

  Adet olamıyorum, doktora gittim ve bir sorun olmadığını, adet getirici kullandım, o zaman geldi 2 aydır yine olamıyorum, adet getirici yine kullandım bitti hala birşey olmadı. Düzenlemek için doğum kontrol hapı aldim ve adet olamıyorum nasil içsem diye düşünüyorum napmaliyim , olmadan içsem olurmu yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

Views
  18.718

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.509

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.379

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.788

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  729

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  519

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  435

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  323

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  317

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  315

  Doğum Kontrol Hapı Markaları