Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

Doğum kontrol yöntemleri, istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için tercih ediliyor. Çok fazla bilinmeyen bir yöntem olmakla birlikte, spermisit de tercih ediliyor.

Korunma yöntemleri arasında olan spermisit yöntemi, kadınların önlem alması demek. Spermleri öldürmek için kullanılan ve farklı çeşitleri olan yöntemdir. Halk arasında çok bilinmiyor olmamakla birlikte, kullanan ve bu yöntem ile gebeliği önleyen çiftler mevcuttur.

Spermisit Nasıl Bir Yöntem?

Reçetesiz şekilde eczanelerden alabileceğiniz spermisit, cinsel birleşme öncesinde kullanılıyor. Spermistler vajina içine uygulanarak, birleşme sonrasında spermlerin rahime erişimini engellemektedir. Korunma yöntemi için spermist farklı çeşitleri ile sizlere sunuluyor.

Spermisit çeşitleri;

Köpük

Jel

Fitil

Olmak üzere, farklı çeşitleri ile korumanın olması açısından cinsel ilişki öncesi uygulanabiliyor. Tek başına kullanıldığında son derece etkili olduğu sonucu çıkıyor. Kadınların korumayı sağlaması bu şekilde mümkün. İlişkiden önce uygulandığından, cinselliği etkilemez.

Ne zaman kullanılması gerekiyor?

Doğum kontrol yöntemleri arasında olan spermisit için en sık sorulan soru, ne zaman kullanılması gerekiyor sorusudur. Cinsel ilişkiye girmeden en fazla 1 saat önce kullanılması söz konusu. Aynı zamanda vajina içinin de kaygan olmasını sağlayacaktır. Çocuk emziren kadınların da kullanmasında herhangi bir sakınca yok.

Spermisit Yöntemi ile Hastalıklarından Korunmak Mümkün mü?

Korunma yöntemlerinde gebeliği önlemenin ötesinde önemli olan bir diğer husus ise kişilerin kendisini HİV virüsü, AİDS gibi hastalıklardan korumasıdır. Bakıldığında bu yöntem ile bu hastalıklardan da korunmanız kısmet olabiliyor. Diğer yöntemler, hastalıklardan korunmanız adına çok daha etkili olduğundan, mutlaka o yöntemler ile kişinin korunması öneriliyor.

Spermisit Yöntemi Yan Etkileri Var mı?

Her doğum kontrol yönteminin olduğu gibi, bu yöntemde de kullanmaya başladıktan sonra görebileceğiniz yan etkiler var. İlk olarak sıcak havalarda kullanılması durumunda erime söz konusu olabilir diyebiliriz. Bunun dışında kişinin tamamen hijyenik koşullarda uygulaması zorunludur. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu, kaşıntı, yanma gibi problemler ortaya çıkabilir. Kadının genital bölgesinde yanma söz konusu olabilir. Spermisit ile korunmak istiyorum diyen kişiler, mutlaka bunları göz önünde bulundurmalıdır.

Paylaşın

Views
  15.518

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  4.820

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  3.769

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.179

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  584

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  432

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  329

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  283

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  266

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi

  235

  Uzun Yıllar Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi: Takvim