2 sene önce
2 sene önce

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar kişilerin birleşme yaşadığı hastalık taşıyan kişilerden bulaşan virüs ve enfeksiyonların neden olduğu hastalıklardır. Birden fazla kişilerle beraber olmak ve bu konuda dikkatli olmamak bu tür rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Bu hastalıklar cinsel ilişki sırasında vücut sıvılarının ve kan gibi etkenler yoluyla kişiden kişiye taşınır. Diğer durumlarda ise hastalığı taşıyan anneden karnındaki bebeğine veya emzirme yoluyla da çocuğuna geçebilir.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Yaygın olarak görülen ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları şu şekildedir.

AİDS

AİDS cinsel ilişkiden sonra bulaşır ve iki veya dört hafta içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Bu hastalığın kesin tedavisi olmamakla beraber hastalığa sahip olan kişinin ömür boyu ilaç kullanması gereklidir. Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalıktır ve sebebi HIV virüsüdür. Zamanla kişinin vücut direnci bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı düşer ve en basit hastalıklara bile kolayca yakalanır. Zamanla bağışıklık sistemi tamamen çöker. Kan ve cinsel sıvıların temasıyla bulaşır.

HEPATİT B

Hepatit B virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bulaştıktan bir ay veya üç ay sonra kendini göstermeye başlar. Erken teşhisi ile ilerlememesi için önlemler alınabilir. İlerlediği takdirde karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine kadar gidebilir. Aşılarla önüne geçilebilir. Kan, vücut sıvılarının teması ve idrarla bulaşabilir. İştah kaybı, halsizlik, ateş, kusma, bulantı gibi belirtiler gösterir.

BEL SOĞUKLUĞU

Bel soğukluğu yaygın görülen bir hastalık türüdür. Cinsel ilişki sonrasında bir hafta içinde belirti verir. İlk olarak kendini idrar yolu iltihabıyla gösterir. Kadınlarda cinsel ilişkiye girerken ağrıya ve kanamaya neden olur. Ayrıca rahim ağzı enfeksiyonlarına da sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra idrarda yanma ve iltihap gözlemlenir. Zamanında ve doğru ilaçlarla tedavisi mümkündür.

FRENGİ

Cinsel yolla bulaşan ve çok yaygın görülen bir hastalık olan frengi hemen tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Bu hastalık dört tane evreden oluşur. İlk evre cinsel ilişki gerçekleştikten sonraki üç ay içerisinde kendini gösteren belirtilerle başlar. Ağızda ve cinsel bölgede çıbana benzeyen yaralar görülür. Bu yaralar gün geçtikçe iyileşir ama hastalık iyileşmez. İkinci evrede hastalık bulaşıcı hale gelir. Testislerde büyük siğiller çıkar. Kaşıntı, halsizlik, eklem ağrıları ve saç dökülmeleri görülür. Hastalığın üçüncü evresi de aynı şekildedir. Son evrede ise hastalık kalbe ve sinirlere zarar vermeye başlar. Aynı zamanda kemiklere ve karaciğere hasar verir. Bu durum hastada hayati tehlikelere yol açar. Bunun önüne geçebilmek için hastalık belirti verir vermez hemen bir doktora başvurulmalıdır. Erken teşhis edilirse üç veya dört ayda tedavi edilebilir. Eğer ilerlemiş ise hastalığın tedavisi iki veya üç yıl sürebilir.

Paylaşın

Views
  17.269

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.055

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.229

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.420

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  681

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  471

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  392

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  306

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  289

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  280

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi