Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

Doğum kontrol hapları günümüzde en sık başvurulan bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol hapları gebeliği engellediği gibi doktorlar tarafından hormon tedavilerinde de kullanılır. Ayrıca yine hormonsal sebeplerden dolayı oluşan sivilce, tüylenme ve adet düzensizlikleri gibi sorunların tedavilerinde de kullanılır.

Alkol ve Doğum Kontrol Hapı Birlikte Kullanılır Mı?

İlaçların genel yapısı itibariyle alkol ile tüketilmemesi gerekmektedir. Bu durum hemen hemen her ilaçta bu şekildedir. Fakat bayanlar tarafından en çok kullanılan doğum kontrol haplarında ise durum biraz farklı olabiliyor. Doğum kontrol hapı kullanırken alkol tüketmekte hiçbir sakınca yoktur. Çünkü doğum kontrol hapının etken maddesine alkolün hiçbir zararlı etkisi yoktur. Bu nedenden dolayı ilacın etkisine olumsuz bir katkısı bulunmaz. Ancak alkol tüketiminde aşırıya kaçmak ilacın etkilerine zarar vermese bile gebelikten koruma etkilerini azaltabilir.

Bir doğum kontrol hapının etki etmesi için en az 4-5 saat geçmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak alkol tüketimi 2 saat içerisinde istifra edilirse kullanılmış olan doğum kontrol hapının etkisi istifradan dolayı azalabilir. Bu durumdan dolayı alkolü az ve yerinde kullanmanız doğum kontrol hapının koruma etkisinin azalmaması adına yararlı olacaktır. Bir diğer durum ise alkolün unutkanlık etkisi ile ilgilidir. Fazla alkol almak unutkanlığa sebep olabilir. Bu durumda doğum kontrol ilacını kullanmanız gereken süreleri unutabilir ve istenmeyen bir gebeliğe sebebiyet verebilirsiniz.

Alkolle beraber doğum kontrol hapı kullanıldığında sabahları uyanamama ve aşırı baş ağrısı ile uyanmanız yüksek bir ihtimaldir. Yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde yirmisi doğum kontrol hapı kullanıyor. Ancak doğum kontrol hapı kullanımının sürekliliği söz konusuysa ilacı kullanırken alkol kullanmak doğum kontrol hapının vücuttan daha geç ve yavaş atılmasına neden oluyor. Böylece doğum kontrol hapı kullanırken alkol kullanan kadınlar ilacı kullanmayanlara göre alkole daha hızlı tepki veriyor ve daha hızlı sarhoş oluyorlar.

 

Paylaşın

Views
  18.240

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.384

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.324

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.655

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  410

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi