30 Yılı Aşkın Kullanılan Doğum Kontrol Yöntemi: İğneler

Dünya üzerinde bakıldığında 30 yılı aşkın süredir kullanılan doğum kontrol yöntemi iğnedir. Mesigyna, Depo – Provera olarak da biliniyor.

Kadınların gebeliği kontrol altında tutmak açısından tercih ettiği doğum kontrol yöntemleri kapsamında, son dönemde en sık tercih edilenlerden. İki çeşit olarak, iğne ile korunmanın olduğunu söyleyebiliriz. Depo Provera iğnesi ile kişinin 3 ay boyunca cinsel ilişkide gebelikten korunması sağlanır. Mesigyna yöntemi ile ise aylık olarak gebeliğin kontrol altında tutulması sağlanıyor.

Provera – Mesigyna iğnelerinde fark nedir?

Üç aylık enjeksiyonların içinde vücutta doğal bulunan progesteron hormonunun medroksiprogesteron asetat türevi yer alıyorken, aylık enjeksiyonlarda profesterona ek olarak ayrıca östrojen de bulunuyor.

İğne ile Korunma Nasıl Oluyor?

3 aylık ve aylık olarak kullanılan iki iğne türünden bahsettik. Bu iğnelerin uygulamaları da farklı zaman dilimlerinde oluyor. 3 aylık iğneler için uygulama on ikişer haftalık aralığı ile oluyor. Aylık iğneler ise dörder hafta aralıklarla uygulanıyor.

Her iki iğne, kol ya da kalçadan kas içine enjekte edilerek uygulanıyor. Gebelikten iğne ile korunmak aylık iğne ile olacaksa ise bir enjeksiyondan sonra ikinci enjeksiyon için süre en fazla 33 gün olmalı. En az ise 23 gün olmalı.

Doktor Kontrolünde Yapılan Uygulamalar

Kişinin iğne yöntemi ile korunmaya karar vermesinin ardından, doktor kontrolleri yapılacaktır. Doktor kontrollerinde; iğne ile korunmak isteyen kişinin herhangi bir şekilde bu yöntemin sakıncalı olup olmadığına bakılır. Doğum sonrasında iğne ile korunmanın olması istendiğinde, emzirme söz konusu değil ise ilk üç hafta içinde iğne vurulabilir. Emziren annelerde ise ilk altı hafta içinde ilk enjeksiyon iğnesinin uygulanması sağlanabilir. Doktor kontrolleri bu kapsamda yapılacaktır. Eğer düşük ya da kürtaj sonrasında uygulama isteniyor ise ilk bir hafta içinde uygulama yapılabilir.

İğne ile Korunmada Yan Etkiler

Adet kanamasında değişiklik olabiliyor. Kadının yaş faktörü de göz önüne alınarak, kilo alması da söz konusu olabilir. Psikolojik olarak da değişimin olması mümkün. İğne ile korunmak avantajları ve dezavantajlarıyla değerlendirebilir.

Paylaşın

Views
  18.256

  Doğum Kontrol Hapı Adet Olmadan Kullanılır mı?

  6.396

  Alkol Almak Doğum Kontrol Hapını Etkiler mi?

  4.327

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  1.657

  Doğum Kontrol Hapı Yasmin

  706

  Doğum Kontrol Hapı Fiyatları

  502

  Çok Fazla Bilinmeyen Doğum Kontrol Yöntemi: Spermisit

  411

  Doğum Kontrol Hapına Ne Zaman Başlanmalı?

  319

  Gebelikten Korumada En İyi Yöntem: İmplant

  307

  Doğum Kontrol Hapı Markaları

  302

  Erkekler İçin Kesin Doğum Kontrol Yöntemi: Vasektomi